Marc Koster

MS & Acceptatie

Gepubliceerd: 4 mei 2026

Mijn verhaal in vogelvlucht

Eindelijk heb ik een manier gevonden om mijn leven met MS duidelijk uit te leggen. Mijn naam is Marc Koster, geboren op 4 november 1985. In dit verhaal gebruik ik de metafoor van een kaars en een batterij om te laten zien wat deze ziekte met me doet.

MS is just one big MESS!

Het leven vóór de diagnose

Vroeger deed ik gewoon mijn ding. Ik werkte met veel plezier als CAD-tekenaar. Mijn ‘kaars’ brandde toen volop, zonder dat de vlam kleiner werd. Ik had de energie van een krachtige Duracell-batterij waar ik heel lang op kon teren. Er scheelde toen nog niets aan mijn ‘systeem’.

Een verandering van energie

Ik vind de officiële medische papieren over mijn diagnose vaak erg ingewikkeld. Voor mij voelt het simpeler: het was alsof ik van die krachtige batterij overstapte op een goedkoop merk. De batterij doet het nog wel, maar hij is veel sneller leeg en een stuk minder betrouwbaar.

Elke keer moet ik weer een nieuwe batterij ‘kopen’, ook al wil ik dat helemaal niet. Het is een proces dat helaas maar door blijft gaan.

Leven met MS: De lichtblauwe kaars

Om aan te geven hoe ik nu in het leven sta, heb ik een foto gemaakt van een kaars.

Ik beschouw deze kaars als mijn eigen levensverhaal. Ik heb bewust voor een lichtblauwe kaars gekozen: ook al heb ik een vol en kleurrijk leven gehad, ik moet het nu rustig aan doen.

Ik voel de MS nu echt, en ik weet dat iedereen die deze ziekte heeft dat gevoel herkent. Wij staan soms letterlijk met onze rug tegen de muur.

In beweging blijven

Ondanks de strijd probeer ik door te gaan. Dankzij de wandeling van het Nationaal MS Fonds heb ik het bijvoorbeeld volgehouden om dagelijks twee uur te wandelen. Mijn vlam brandt nog zeker hoor, ook al is de situatie soms een ‘big MESS’.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *